Uudis

Negavatt kutsub tudengeid võidu säästma

Veebruaris saab taas alguse KIKi ressursi- ja energiasäästu konkurss Negavatt, millega soovitakse tõsta energiasäästualast teadlikkust ülikoolides ning tekitada seal roheinnovatsiooni. Negavatt on võistluspõhine konkurss, kuhu oodatakse tudengitelt põnevaid ideid ja projekte, mis aitavad vähendada ressursikulu nende ülikoolis või selle vahetus läheduses.

Esimene Negavati konkurss kuulutati aasta tagasi välja Keskkonnaministeeriumi ja KIKi koostöös. Läbi Negavati üritati panna üldsust nägema laiemalt mõistet „energia“. Energiasäästmine ei tähenda kokkuhoidu ainult vee, elektri või kütte pealt. Energia tuleb meist ümbritsevatest ressurssidest, kus me saame hoida kokku juba oma igapäevase toidu, riiete, transpordi või muu tarbimise arvelt.

Negavatis tudengitele ja ülikoolidele antud ülesanne oli lihtne ja selge. Tuleb välja mõelda mõni põnev idee, mis aitaks ülikoolis, selle igapäevases tegevuses või ümbruses säästa ressursse ja energiat. Polnud tähtis, kas kokku sooviti hoida toidu, paberi või vee osas, või hoopis mõeldi välja mõni ülikooliliikmeid kaasav roheline kampaania. Samuti polnud tähtis, mis eriala tudeng õpib või mis kursuselt ta on. Parimaid ideeautoreid ootas ees kopsakas auhinnafond, väljapaistvate keskkonnaekspertidest mentorite tugi ning võimalus ka päriselt oma idee ellu viia.

Negavatt kuulutati välja novembris ning jaanuari keskpaigaks laekus korraldajateni kokku 40 ideed – pilootkonkursi kohta igati korralik tulemus! Neist omakorda valiti välja 10 parimat, mis pääsesid oma ideedega kahekuusele testperioodile. 10 parima seas olid võistkonnad viiest Eesti kõrgkoolist: EMÜ, TTÜ, TLÜ, TTÜ Virumaa Kolledžist ja TÜ-st. Ideed olid seinast seina – tudengid pakkusid tarkvara programme kui ka kutsusid sorteerima jäätmeid või suurendasid koolihoones päevavalguse osakaalu.

Kahekuusel testperioodil polnud tudengid oma ideedega üksi. Neid juhendasid isiklikult mentorid, kelle hulka kuulusid nt roheguru Priit Mikelsaar, Teeme Ära üks vedajatest Anneli Ohvril, disainer Reet Aus või energiamajanduse ekspert Mikk Saar. Samuti toetas KIK kõikide ideede testimist 1000-eurose stipendiumiga ning korraldas ühise mitmepäevase töötoa. 

Negavati finaal toimus mai lõpus TLÜs . Koos ekspertidest hindamiskomisjoni ja kohapealse žüriiga jagati võidufond 4 idee peale, millest 3 on tänaseks ka ellu viidud. Tänu „negavatist“ käepikendusele said tudengid tuua EMÜ kohvikumenüüsse mahetoidu, TTÜs hoida kokku vee ning soojuse arvelt ja TÜs töötada välja arvutienergiat säästev programm.

Negavatt tuleb taas

Kindlasti need pole ainsad roheideed, mis korraldajatel õnnestus Negavatiga nutikatest tudengitest välja sõeluda ning aidata teoks teha. Võistlus oli esmakordne ning jõudis seetõttu ainult loetud hulga noorteni, kuid kõrgharidusasutustes potentsiaali kaasamõtlejate näol veel leidub.  Keskkonna ja ressursisäästuga seotud probleemid üleöö me ümbert ära ei kao. Kui nendega õigel ajal ei tegeleta, need ainult süvenevad. Sellepärast on rõõm teatada, et alates uuest aastast on tudengitel taas võimalus aidata kaasa keskkonnaparandamisele ning esitada oma idee Negavatile.

Nii, et hea tudeng! Kui märkad kohti, kus toimub energia ja ressursi raiskamine või kus näed hea algatuse võimalust, siis see on Sinu võimalus! 4. veebruaril algab Negavati konkurss, kuhu ootame kõiki probleemilahendajaid sisukaid projekte esitama. Negavati avaüritus toimub Energia Avastuskeskuses, 4. veebruaril 2015.

Uuri lähemalt konkursi ja tasuta avaürituse pääsme kohta: www.negavatt.ee.

 

Saile Mägi

SA Keskkonnainvesteeringute Keskus

kommunikatsioonispetsialist16.01.2015 12:38


Tagasi